A Napokban az Európai Unió történelmi döntést hozott: a világ legnagyobb védett tengeri területének nyilvánították a Déli-sarkvidék mellett található Ross-tenger. 1841-ben fedezte fel James Ross, innen a tenger elnevezése.
A Déli-óceán másfél millió négyzetkilométeres részén 35 évre felfüggesztik a kereskedelmi halászatot – ezt a megállapodást írta alá erről állapodott meg a világ 24 országa és az Európai Unió.
A Déli-óceán 12 százalékát teszi ki a Ross-tenger, mely egyike a világ legutolsó, érintetlen természeti környezetének. Sem a környezet-szennyezés, sem a betolakodó fajok nem érték még el.
A területen 10 emlősfaj többek között fókák, illetve bálnák, pingvinek élnek.
A Ross-tengeri védett övezetről Új-Zéland és az Egyesült Államok kezdeményezte a tárgyalásokat évekkel ezelőtt, de Oroszország sokáig nem fogadta el az egyezményt.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=N0nx0pMXK5k[/embed]
A mostani megállapodás az egyik krillfaj, (a Euphausia crystallorophias) populációjának csökkenésének megállását okozhatja. Ez a hidegkedvelő krill a Ross-tengeri tápláléklánc alapja, de a nyári jégtakaró hiányával száma nagyon kezdett lecsökkent. A krill sokféle ragadozónak - többek között a csukabálnának, az Adélie-pingvinnek, a császárpingvinnek és a Lobodon carcinophaga rákfogyasztó fókának - szolgál táplálékául. És ha a tápláléklánc első szeme eltűnik, akkor a többi "ottlakó" jövője sem lenne túl fényes.