Lótusz

Lótusz

Gazdanaptár: kerti teendők ősszel és télen

2014. november 05. - Lótusz_blogger

Lassan belemegyünk a télbe, de aki kerttel, gyümölcsössel, akár csak egy talpalatnyi konyhakerttel is rendelkezik, vagy csak a balkonján nevelget virágot, vagy zöldséget - nem pihenhet! A kertben mindig van mit csinálni! Az alábbi naptárban összegyűjtöttük, hogy melyik hónap, milyen feladatokat ad a kezdő vagy gyakorlott kertészek, hobbi-növénytermesztők számára.

Gazda naptár (kertésznaptár)

Teendők ősszel és télen

Október Zöldségeskert: A fagytűrő és fagyhatást igénylő növényeket hagyjuk a helyükön, minden más zöldségfélét szedjünk fel és tároljuk el. A bab és borsó szárát vágjuk le, tegyük a komposzthoz, gyökereiket hagyjuk a talajban. Hajtassunk rebarbarát. A spárga ágyát mulcsozzuk, miután hajtásait levágtuk. A téli salátákat ültessük ki.

Gyümölcsös: A beérő körtét, almát birset szedjük le és raktározzuk el. Miután leszedtük az őszi szamóca termését, levélzetét vágjuk le és a mulcsszalmával együtt komposztáljuk. Végezzük el a már lombhullatta ribiszke és az egres téli metszését. A gyümölcsfák törzsére helyezzünk hernyófogó enyves övet. Készítsük el a következő hónapban telepítendő fák, cserjék helyét.

Díszkert: A fű nyírását lassan hagyjuk abba. Kerti tavacskánkat takarjuk le hálóval, hogy megvédjük a lehulló falevelektől. Ültessük el a hangákat, alpesi növényeket és fagytűrő évelőket. Az idősebb, sűrűn álló évelőket emeljük ki, osszuk szét, ültessük új helyükre. Az egynyáriakat a hónap végéig szedjük ki és tegyük a komposzthoz, helyükre ültethetünk kétnyáriakat. A fagyérzékeny évelőket, gumósokat, kardvirágot szedjük ki és tároljuk őket. Megkezdhetjük a földlabda nélküli örökzöld cserjék, fák, sövények telepítését. Vágjunk fás dugványokat.

Üvegház: Gondosan vizsgáljuk át a növényeket,  a gombákkal fertőzött leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg. Vessük el a téli, rövid tenyésztésű salátákat. Éjszakánként -ha szükséges- fűtsünk kicsit. 

November

Zöldségeskert: A téli káposzta sárgulásnak indult leveleit szedjük le, a káposzta fölé rakjunk hálót, hogy a madarak kártevését megelőzzük. A még kinn levőkarfiol takaróleveleit hajtsuk a fejre, hogy ne fagyjon meg. Az összes karót, botot, melyek támasztékul szolgáltak, húzzuk ki, tisztítsuk meg és tegyük el a következő évre. Még mielőtt megfagyna a talaj, szedjünk fel kellő mennyiségű petrezselyemgyökeret. Kezdjük meg a talajmunkákat.

Gyümölcsös: Kezdjük el a fák metszését. Ha van még termő bogyósunk, takarjuk le madárhálóval. Ültessük el azokat az alanyokat, amelyeket a következő évben szemezni és oltani akarunk. Ha a talaj már fagyos, amikor az általunk rendelt földlabda nélküli fák megérkeznek, vermeljük el vagy a gyökeres végükön tőzeggel töltött vászonzsákba kötve tároljuk őket. Az utolsó gyümölcsöket válogassuk át, raktározzuk el.

Díszkert: Eljött a sövénytelepítés ideje. Fejezzük be a fenyőfélék telepítését és ültessük el a lombos cserjéket, fákat. Amennyiben a talaj túlságosan fagyos vagy sáros, a növényeket ideiglenesen vermeljük el. Ilyenkor vághatjuk a legéletrevalóbb dugványokat. A díszkertben nevelt évelőket (pl. kankalint) hajtás céljából emeljük ki a talajból. A sziklakertből a lehullott lombot távolítsuk el.

Üvegház: Csökkentsük a levegő párásítását és a szellőztetést. Telepíthetünk kis növésű gyümölcsfát, pl. őszibarackot (főleg nektarint) és szőlőt. Szét kell ültetni a rövidnappalos salátát.

December

Zöldségeskert: A rebarbarát szedjük ki és ültessük új helyére. Fejezzük be a talajmunkákat.

Gyümölcsös: Ha van fügénk, annak vesszőit kössük össze, és szalmával, zsákvászonnal, fóliával takarjuk be. Vágjuk le a tavaszi oldásra kiszemelt ágakat. A raktárt ellenőrizzük, szellőztessük, készítsük elő a karácsonyi asztal gyümölcseit.

Díszkert: A gyep sérült részeit gyeptéglával pótoljuk. Ha nem fagyos a föld, fektethetünk le új gyepszőnyeget is. Az elvirágzott hangákat vágjuk vissza. Elkezdhetjük a cserjék és a fák téli metszését. Ültessük el edényekbe a fagyhatást igénylő alpesi növények magjait, s helyezzük ki őket a szabadba. A fagyérzékeny növényeket viszont tartóikkal együtt vigyük be az üvegházba. Ha mégis a szabadban akarjuk őket teleltetni, gondoskodjunk szigetelő takarásról. Becserepezett hagymásainkat, amint a hajtások elérik az 5 cm-es hosszúságot, vigyük a lakásba. Örökzöldjeinkből készíthetünk adventi koszorút.

Üvegház: A létesítmény minden részét tisztítsuk meg, fertőtlenítsük. Ha szőlőt is nevelünk benne, azt fektessük a talajra.

Január

Zöldségeskert: Lóbab vetése, a kert egy darabját letakarhatjuk fóliával a korai vetéshez. A fóliás hajtatásra szánt burgonyát csíráztassuk melegebb helyen. Amennyiben a talaj nem fagyos, nem sáros, ültethetünk rebarbarát.

Gyümölcsös: Szükség szerint rázzuk le a nehéz hótakarót a fákról. Díszkert: Fejezzük be a fagyhatást igénylő magok vetését - az alpesi növényekét is.

Üvegház: Vethetünk uborkát, paprikát, hagymát, hónapos retket, sárgarépát, spenótot, nyári káposztát, vajrépát, articsókát.

Február

Zöldségeskert: Megkezdjük a korai zöldségfélék fólia alá vetését. A hónap végétől a nem fagyérzékeny fajtákat már szabadföldbe is vethetjük. A fóliába ültethetünk előcsírázott burgonyát. Ültethetünk fokhagymát, csicsókát. A korai fejes salátát trágyázzuk szerves trágyával. Gyümölcsös: Lehet trágyázni a fákat, cserjéket. Metszhető az ősszel is termő málnabokor.

Díszkert: Az ágyásokat és a gyepet február végétől trágyázhatjuk. A mentát ilyenkor kell kiemelni, szétosztani, sarjairól szaporítani. Üvegház: Vethetjük a cserepes virágokat, a paradicsomot, borsót, padlizsánt, zellert, korai spenótot, csemegekukoricát, görögdinnyét.

Március

Zöldségeskert: Terítsünk szét egy kevés szerves eredetű trágyát. Fólia alá, enyhe időben a szabadba is vethetünk céklát, borsót, bokorbabot. Vethetünk fejes salátát, zöldhagymát, bimbóskelt. Duggathatunk vöröshagymát és fokhagymát, ültethetünk burgonyát, csicsókát. A februárban üvegházba vetett spenótot és borsót ültessük ki. Gyümölcsös: Elvégezhetjük a körte, szilva, alma oldását. A füge téli takarását több szakaszban távolítsuk el.

Diszkert: A gyepet fésüljük át gereblyével, a füvet kezdhetjük nyírni, pótoljuk a hézagokat, létesítsünk új gyepfelületet, ha a talaj már nem fagyos és nincs rajta pangó víz. Telepíthetjük a nyáron nyíló gumósokat, évelőket, futókat, cserjéket. A sövények, cserjék, lombos fák telepítését a hónap végéig fejezzük be. Metsszük meg a rózsát, terítsünk szét szerves eredetű trágyát.

Üvegház: Vessünk póréhagymát, fagyérzékeny egynyáriakat, fűszer- és gyógynövényeket. Vessük el a hidegházi termesztésre szánt uborkát, paprikát, padlizsánt és a fóliás termesztésű paradicsomot. Ha hasznosnak találod, oszd meg másokkal is!

A facebookon is követhettek!

A bejegyzés trackback címe:

https://lotuszlelek.blog.hu/api/trackback/id/tr616331750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása